ایران بیستمین کشور خودروساز جهان

سازمان بین المللی سازندگان وسایل نقلیه موتوری، ایران را با افت ۹٫۹ درصدی تولید نسبت به سال گذشته، به عنوان بیستمین کشور تولید کننده خودرو در جهان معرفی کرد.
بنابر گزارشات سازمان مذکور، تولید خودروی ایران در سال ۲۰۱۵ میلادی با افت ۹٫۹ درصدی در مقایسه با سال قبل به ۹۸۲ هزار و ۳۳۷ دستگاه می‌رسد که بنابر تحقیقات صورت گرفته توسط این سازمان، بیستمین کشوری است که در حوزه تولید وسایل نقلیه فعالیت می‌کند و این در حالی است که در سال‌های گذشته، مقدار تولید خودرو از مرز ۱ میلیون دستگاه هم عبور می‌کرد.
براساس آمارهای دقیق ارائه شده، حدود ۸۸۴ هزار و ۸۶۶ دستگاه اتومبیل سواری و همچنین حدود ۹۷ هزار و ۴۷۱ دستگاه خودروی تجاری در ایران تولید شده است که باعث تولید خودرو کمتر از یک میلیون دستگاه در کشور شده است و همین موضوع باعث سقوط ۲ پله‌ای ایران در صنعت خودروسازی جهان شده است. البته گفتنی است که این سازمان کمیت را مد نظر قرار داده و رده بندی کیفی را بر عهده سازمان‌های دیگر گذاشته است.
در رتبه بندی جهانی نیز، کشور چین با تولید ۲۴ میلیون و ۵۰۳ هزار دستگاه در صدر جدول و دو کشور آمریکا با تولید ۱۲ میلیون و ۱۰۰ هزار دستگاه و ژاپن با تولید ۹ میلیون و ۲۷۸ هزار دستگاه به ترتیب در جایگاه دوم و سوم قرار می‌گیرند. رتبه های چهارم تا نوزدهم نیز به ترتیب برای کشورهایی همچون آلمان، کره جنوبی، هند، مکزیک، اسپانیا، برزیل، کانادا، فرانسه، تایلند، انگلیس، روسیه، ترکیه، چک، اندونزی، ایتالیا و اسلواکی است و پس از این‌ها هم خودروسازان کشورمان قرار می‌گیرند.