علی‌اکبر بخشی، رئیس اتحادیه لوازم یدکی، قطعات خودرو و ماشین آلات تهران از گمرک و وزارت صنعت، معدن و تجارت به دلیل عدم همکاری آنها برای در اختیار قرار ندادن اسامی واردکنندگان قطعات اصلی خودرو که موجب ورود قطعات بی‌کیفیت خودرو به کشور می‌شوند، گلایه کرد.

به گزارش کارزنیوز به نقل از ایسنا ، بخشی دیروز در نشست خبری با بیان اینکه برای جلوگیری از واردات قطعات بی‌کیفیت خودرو نیاز به عزم ملی داریم و اتحادیه به تنهایی توان برخورد با ورود قطعات بی‌کیفیت را که بعضاً از چین وارد می‌شود ندارد، در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر اینکه آیا اتحادیه با گمرک یا وزارت صنعت، معدن و تجارت در این زمینه مکاتباتی داشته است؟
گفت: روند ورود کالا به کشور تحت نظر و کنترل ما نیست. ما به گمرک و وزارت صنعت، معدن و تجارت نامه نوشتیم که اسامی واردکنندگان اصلی قطعات یدکی خودرو را به ما اعلام کنند تا بتوانیم از ورود قطعات بی‌کیفیت جلوگیری کنیم. وی ادامه داد: موظفیم قطعات استاندارد را شناسایی کنیم و از مسئولان نیز این درخواست را کردیم، ولی تا امروز به نامه‌های ما پاسخ ندادند و از گمرک و وزارت صنعت، معدن و تجارت گلایه‌مندیم چون واردکنندگان کالا را به ما معرفی نمی‌کند.

رئیس اتحادیه لوازم یدکی، قطعات خودرو و ماشین‌آلات تهران در عین حال بیان کرد: اگر اختیارات لازم را به ما بدهند، گلایه‌مندی از بی‌کیفیتی و کم‌کیفیتی کالاها در این بخش به حداقل می‌رسد، ولی در ساختاری که الان وجود دارد ما به نتیجه نمی‌رسیم. بخشی با بیان اینکه حدود ۷۴۰۰ واحد صنفی دارای پروانه داریم، گفت: مصرف‌کنندگانی که برای تأمین قطعات به مراکز دارای پروانه مراجعه می‌کنند اگر با مشکلی مواجه شدند می‌توانند شکایت خود را مطرح کنند و ما در رابطه با قیمت و کیفیت پاسخگو خواهیم بود.

وی همچنین با اشاره به چهارمین نمایشگاه تخصصی قطعات خودرو، خدمات خودرو و ماشین‌آلات راه‌سازی که از چهارم تا هفتم خرداد ماه در مصلای تهران برگزار می‌شود، گفت: در این نمایشگاه، قطعات یدکی خودرو با حضور قطعه‌سازان داخلی عرضه خواهد شد.

همچنین علیرضا نیک‌آیین، رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودروی تهران در این نشست با بیان اینکه حدود ۲۶۵۰ واحد مجوزدار داریم و ۷۴۰ پرونده نیز در دست اقدام است، در پاسخ به خبرنگار مبنی بر اینکه برخی از تعمیرکاران جدید یا حتی کسانی که سابقه طولانی دارند، تخصص لازم را ندارند، توضیح داد: بنا را بر آموزش گذاشتیم، چون بیشترین مشکل را از این موضوع شاهدیم و با خودروسازان و دانشگاه‌ها نیز جلساتی گذاشته و کلاس‌های آموزشی نیز در اتحادیه دایر کردیم و تمامی کسانی که می‌خواهند مجوز بگیرند باید این دوره‌ها را بگذرانند و در پایان از آنها آزمون گرفته می‌شود. وی تأکید کرد: بزرگ‌ترین مشکل صنف ما وجود قطعات بی‌کیفیت است که باید حرکت جدیدی در این زمینه آغاز شود.

بازسازی قطعات معیوب و کارکرده خودروها!
رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودروی تهران در عین حال تأکید کرد: متأسفانه بحث گارانتی در قطعات از مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد، چون در مواردی شاهدیم یکسری تولید‌کنندگان قطعات خودرو در زیر پله‌ها به صورت غیرقانونی فعالیت می‌کنند که به تولید قطعه نمی‌پردازند، بلکه قطعات کارکرده را بازسازی می‌کنند.

وی افزود: گارانتی نداشتن قطعات خودرو و تقلبی بودن آنها از مواردی است که باید مورد بررسی قرار گیرد.نیک‌آیین گفت: به روزرسانی اطلاعات فنی نیاز صنف ما است و اتحادیه بنا دارد همه را به روز کند، ولی امکانات به میزان کافی وجود ندارد. وی تأکید کرد: بسیاری از قطعات خودرو و لوازم یدکی که در بازار وجود دارد مورد تأیید اتحادیه نیست و مشکلاتی را برای مردم موجب شده است.

محمد باقر رجال، رئیس انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو نیز با بیان اینکه سال‌هاست به خودروسازان تأکید می‌کنیم که قطعات معیوب را به ما بازگردانید تا ایرادات فنی آن را برطرف کنیم، گفت: با این وجود تا این لحظه حتی یک قطعه معیوب هم برگردانده نشده است.

وی افزود: خودروسازان هیچ وقت نگفته‌اند که قطعات تولیدی ما ایراد دارد و در چنین شرایطی نمی‌دانیم چرا وقتی از قطعات تولیدی با کیفیت در خودرو استفاده می‌شود، در نهایت یک خودروی معیوب به مردم تحویل می‌دهند و این در حالی است که قطعات خودروی تولید شده در کشور بالاست. او در عین حال بیان کرد: شاهد ورود قطعات چینی و نامرغوب هستیم که آنها بعضا در قالب ساخت داخل به بازار عرضه می‌شود که این موضوع اعتبار صنعت قطعه‌سازی ما را زیر سوال می‌برد.