کاروان پژو در راه ایران

با سفر رییس جمهور به کشور فرانسه پس از اجرای برجام، توافقات خوبی در زمینه‌های مختلف صورت پذیرفت که مهم‌ترین آن را می‌توان قرارداد شرکت‌های هواپیمایی کشور با ایرباس فرانسه قلم داد کرد، در کنار ایرباس، شرکت‌های خودروسازی هم با پژو به توافق رسیدند تا بار دیگر روابط خود را از سر بگیرند، توافقی که همراه با خود نقد‌های زیادی را داشت و همچنان هم دارد، ولی بالاخره پس از حاشیه‌های زیاد، این موضوع هم به فرجام رسید، حال قرار است با توافقی که میان شرکت خودروسازی پژو و شرکت‌های خودروسازی داخلی (ایران خودرو) صورت پذیرفته، هر دو شرکت به صورت مشارکتی سه نوع خودروی ۲۰۸، ۲۰۰۸ و ۳۰۱ را با سهم ۵۰/۵۰ تولید کند و ۳۰ درصد آن‌ها را به بازارهای خارجی صادر کرده و ۷۰ درصد مابقی را هم در بازار داخلی کشور عرضه کنند. گفتنی است که تولید این سه خودرو بر مبنای قرارداد امضا شده، از اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۶ در کارخانه جدید شراکتی آغاز خواهد شد.
۳۰۱، خودروی سدان پژو برای بازار ایران است که دقیقاً ۴۴۴۲ میلی‌متر طول، ۱۷۴۸ میلی‌متر عرض، ۱۴۷۶ میلی‌متر ارتفاع و فاصله بین دو محور ۲۶۵۲ میلی‌متری داشته و وزن کلی این خودرو نیز (با گیربکس خودکار) دقیقا ۱۵۰۱ کیلوگرم است. این اتومبیل براساس اطلاعات بدست آمده به همراه سه نوع موتور در بازارهای بین المللی عرضه خواهد شد. پیشرانه اول ۳۰۱ را موتوری ۱٫۲ لیتری VTi با توان خروجی ۷۲ اسب‌بخار، پیشرانه دوم ۳۰۱ را موتوری ۱٫۶ لیتری VTi با توان خروجی ۱۱۵ اسب‌بخاری و پیشرانه سوم را هم موتوری ۱٫۶ لیتری HDi با توان خروجی ۹۲ اسب‌بخاری تشکیل داده است که خوشبختانه برای بازار ایران قوی‌ترین پیشرانه این لیست، یعنی موتور ۱٫۶ لیتری (۱۵۷۸ سی سی) ۱۱۵ اسب بخاری با گشتاور ۱۵۰ نیوتن متری در نظر گرفته شده که به جعبه دنده‌ای ۵ سرعته دستی یا ۴ سرعته اتوماتیک متصل شده و می‌تواند شتاب صفر تا صد را در ۹٫۴ ثانیه پر کند و حداکثر سرعت خودرو را هم به ۱۸۸ کیلومتر بر ساعت برساند. مزیت بزرگ این پیشرانه هم یورو ۵ بودن آن و مصرف سوخت ترکیبی ۶٫۵ لیتری آن در هر صد کیلومتر است.

۱

دومین خودروی این لیست هاچ بک کوچک ۲۰۸، یا نوه ۲۰۶ معروف بازار کشورمان است که در کلاس هاچ بک سوپرمینی قرار گرفته و اولین نسخه از آن هم در سال ۲۰۱۲ میلادی تولید شده است. مشخصات فنی این خودرو برای بازار ایران هم شامل پیشرانه‌ای ۱۵۹۸ سی سی تنفس طبیعی می‌شود که در دور موتور ۶۰۰۰ دور بر دقیقه می‌تواند قدرتی ۱۲۰ اسب بخاری (بیشتر از موتور نسخه سدان) و همچنین گشتاوری ۱۶۰ نیوتن متری تولید کند و این در حالی است که در قبال قدرت بیشتر، به لطف جثه کوچک خود تنها ۶ لیتر سوخت در هر صد کیلومتر مسافت پیموده شده مصرف می کند. جعبه دنده مورد استفاده بر روی این خودرو هم یا ۴ سرعته اتوماتیک و یا ۵ سرعته دستی خواهد بود.

 

سومین خودروی منعقد شده در قرار داد هم مربوط به شاسی بلند پژو ۲۰۰۸ می‌شود که برای اولین بار در سال ۲۰۱۲ میلادی معرفی و در سال ۲۰۱۳ میلادی هم وارد بازار شده است. این شاسی بلند جانشینی برای پژو SW 207 به شمار می‌رود که در زیر کاپوت خود به پیشرانه‌ای ۱۵۹۸ سی سی یا همان ۱٫۶ لیتری ۱۲۰ اسب بخاری مجهز شده که می‌تواند با تنها جعبه دنده ۴ سرعته اتوماتیک خود، شتابی ۱۱٫۵ ثانیه‌ای و حداکثر سرعتی ۱۹۰ کیلومتر بر ساعتی را به ثبت برساند. پیشرانه این خودرو هم استاندارد‌های آلایندگی یورو ۵ را پاس کرده و می‌تواند تنها با مصرف سوخت ۷٫۴ لیتری بنزینی در هر صد کیلومتر، نیرویی ۱۲۰ اسب بخاری و گشتاوری ۱۶۰ نیوتن متری تولید کند.